DC komiks – narodziny bohaterów

Historia dwóch najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii komiksu, rozpoczyna się niemal na samym początku funkcjonowania wydawnictwa Detactive Comics, od którego nazwę bierze marka DC. To oni bezpośredni poprzedzili innych superbohaterów, takich jak Kapitan Ameryka, Wonder Woman, Kapitan Marvel czy Aquaman. Poznanie ich historii – najstarszych komiksów DC – to doskonały wstęp do rozpoczęcia swojej przygody z historiami obrazkowymi.

Faza pierwsza – narodziny marki

Po pierwsze przypomnijmy, skąd pochodzi marka DC. W 1938 roku amerykański oficer kawalerii i pisarz, mjr Malcolm Wheeler-Nicholson założył firmę  New Fun Comics. To przedsięwzięcie nie należało jednak do udanych. W tym samym czasie firma Harry’ego Donenfelda i Jacka Liebowitza – Indepandent News – popularny wydawca czasopism z opowiadaniami erotycznymi, szukał drogi odejścia od swojego wizerunku. W tym celu New Fun Comics połączyła sie z Independent News.Nowy dział na początku nazywał się Detective Comics Inc. Z czasem tę nazwę przyjęło całe wydawnictwo. W czerwcu 1938 roku zostaje wydany pierwszy zeszyt z serii Action Comics.

 

Faza druga – Superman – cudowna sierota

W tym czasie historyjki obrazkowe zwracają się w stronę fantastyki i science-fiction. Napięcia panujące w Stanach Zjednoczonych – napływ imigrantów ze Starego Kontynentu, rozwój zorganizowanej przestępczości, kryzys gospodarczy – generowały zapotrzebowanie na silnych bohaterów.

Wychodząc naprzeciw tym zapotrzebowaniom, dwaj twórcy,  pisarz Jerry Siegel i rysownik Joe Shuster, prezentują postać Supermana – niespotykanego dotychczas bohatera. Obdarzony nie tylko nadludzką siłą Superman błyskawicznie staje się rozpoznawalną wszędzie ikoną. Kal-El pochodzi z odległej, zniszczonej planety. Na co dzień prowadzi życie redaktora lokalnej gazety. Kiedy przychodzi taka potrzeba – przywdziewa swój bohaterski strój – i leci na ratunek Ziemianom.

 

Faza trzecia – Batman – genialna sierota

W tym samym czasie powstaje bohater autorstwa Boba Kane’a i Billa Fingera. Postać do dziś wyróżniający się na tle komiksowych superbohaterów – nie włada żadnymi nadprzyrodzonymi siłami.

Superman swoje zdolności bierze z swojego pozaziemskiego rodowodu. Zupełnie inaczej funkcjonuje Batman. Będąc świadkiem zabójstwa własnych rodziców, postanawia dokonać zemsty na przestępcach z fikcyjnego miasta Gotham. Bruce Wayne (takie jest jego prawdziwe imię), odziedziczył po rodzicach ogromną fortunę, pozwalającą mu na wszelkiego rodzaju sprzęty i gadżety. Za dnia filantrop i playboy, nocami zamienia się w strażnika Gotham.

Sam poznaj historie z komiksów DC

Historia Batmana i Supermana liczy już osiemdziesiąt lat. Do tego czasu powstało nie tylko mnóstwo komiksów wokół obu postaci. Stali się protagonistami książek, filmów czy seriali, audycji radiowych, gier komputerowych … Bogata ilość opowieści może być odstraszająca, ale najlepiej jest po prostu zacząć Duży wybór zeszytów z komiksami DC znajdziecie w sklepie AtomComics pod tym adresem: www.atomcomics.pl/kategoria/zeszyty/dc