Izolacja posadzki osadzanej bezpośrednio na gruncie- jak ją wykonać?

Wśród dostępnych możliwości zaizolowania wylewki w budynku przed chłodem i wilgocią z gruntu, popularną możliwością jest stosowanie keramzytu. Jest to kruszywo, które ma swój charakterystyczny, brązowy kolor, bardzo porowatą strukturę, a także które jest wyjątkowo lekkie. Kruszywo to z powodzeniem może posłużyć do wykonania izolacji posadzek, które osadzamy na gruncie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt jest kruszywem bardzo wytrzymałym, które nie niszczeje pod wpływem działania wody. Dodatkowo, materiał ten pozostaje obojętny biologicznie, co w praktyce oznacza, że nie będzie w żaden sposób podatny na działanie pleśni czy grzybów.

W jaki sposób ograniczyć proces kapilarnego podciągania wilgoci?

Leca® KERAMZYT możemy zamówić w postaci workowanej, możliwe jest też zamówienie go w formie sypkiej- wówczas zostanie nam ono dostarczone specjalnym samochodem samowyładowczym. Zamawiając Leca® KERAMZYT zawsze musimy pamiętać o tym, że powinien to być ten wariant keramzytu, który jest dodatkowo zaimpregnowany. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że kuleczki keramzytu zostały dodatkowe oblane specjalną, dodatkową warstwą ceramicznej powłoki, która tworzy specjalną warstwę na powierzchni kruszywa. Tym samym zostaje ograniczona naturalna zdolność keramzytu do kapilarnego podciągania wilgoci, co w przypadku układania keramzytu bezpośrednio na gruncie nie byłoby pożądanym zjawiskiem. Dzięki impregnacji, kulki keramzytu nie będą podciągać w swoją strukturę wody i wilgoci bezpośrednio z gruntu, na którym zostaną ułożone, co zapewnia lepszą stabilność i wytrzymałość wszystkich wykonanych wylewek i posadzek. Najczęściej, zamawiając keramzyt do takiego wykorzystania warto pamiętać o tym, że może on wymagać ubicia i zagęszczenia, chociaż wiele zależy od konkretnego projektu. Do tego zadania najczęściej wykorzystuje się specjalne ubijaki.

O czym jeszcze warto pamiętać wykorzystując keramzyt?

Na pewno o tym, że w zależności od rodzaju naszego projektu, konieczne jest wykonanie warstwy izolacyjnej o odpowiedniej grubości. W przypadku kruszywa workowanego, może to być nawet podwójna warstwa worków z dodatkową koniecznością zasypania wszelkich przestrzeni pomiędzy workami. W przypadku posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie, niezbędne jest też stosowanie do całości specjalistycznych folii. Stanowią one kolejną, dobrze sprawdzającą się w praktyce warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Bezpośrednio na takiej warstwie izolacji zaleca się wykonanie szlichty betonowej bezpośrednio pod posadzkę.

Zapraszamy https://leca.pl/.