Jak wybrać farby akwarelowe? Wskazówki dla początkujących i zaawansowanych plastyków

Malowanie to niezwykle przyjemna i relaksująca czynność, która potrafi dać sporo radości nie tylko zaawansowanym w sztukach plastycznych artystom. Do dyspozycji mamy farby akwarelowe, akrylowe, plakatowe oraz olejne jednak w poniższym artykule skupimy się na pierwszym rodzaju. Oto garść praktycznych informacji, na temat tego, co powinien zawierać zestaw do malowania na początek, rodzajach dostępnych farb akwarelowych i kolorach, w które warto się zaopatrzyć w pierwszej kolejności.

Czego potrzeba do malowania farbami akwarelowymi?

Rozpoczynając przygodę z malowaniem, konieczne jest zaopatrzenie się w zestaw niezbędnych przyborów. W ich skład wchodzą oczywiście farby akwarelowe, ale także zestaw pędzelków oraz odpowiedni papier. Wybierając pędzle do malowania farbkami akwarelowymi, dobrze jest sięgnąć po te dedykowane specjalnie do tego rodzaju farb. Różnica polega na stopniu twardości włosia oraz ilości wchłanianej wody, który w pędzlach do farb olejnych i akrylowych jest o wiele mniejszy. Przy wyborze papieru należy zwrócić uwagę na trzy kryteria. Pierwszym z nich jest gramatura, czyli ciężar papieru, który w przypadku farb akwarelowych powinien nawet znacznie przekraczać 300g/m2, gdyż nie marszczy się on wówczas nawet pod wpływem dużych ilości wody. Drugim wyznacznikiem jest skład papieru, w którym powinna przeważać bawełna, jednak w dużej mierze zależy to od osobistych upodobań. Trzecim jest faktura, wśród której wyróżniamy papiery satynowe, drobnoziarniste i gruboziarniste.

Rodzaje farb akwarelowych

Farby akwarelowe w tubkach

Profesjonalne farby dla plastyków to akwarele w tubkach lub kostkach. Wersja w tubkach charakteryzuje się intensywnością barw i wysoką jakością. Są dostępne w bardzo dużej gamie kolorystycznej, a dzięki swojej formie można je dokupywać po jednej sztuce, bez konieczności zakupu całego zestawu. Farby akwarelowe w tubkach występują w postaci płynnej, także chcąc ich użyć, wyciska się je na paletę i wedle uznania i fantazji miesza z innymi kolorami.

Farby akwarelowe w kostkach

Drugim rodzajem dobrych jakościowo farb dla plastyków są farby akwarelowe w kostkach lub pojemniczkach. Można zakupić je w zestawie lub na sztuki, które następnie umieszcza się w specjalnym pudełku. Podobnie jak w przypadku farb w tubce cechują się intensywnością kolorów i świetnie sprawdzają się w przypadku początkujących malarzy. Ze względu na swoją postać konieczne jest jednak dosyć częste płukanie pędzli i wymiana wody w kubeczku.

Farby akwarelowe szkolne

Ostatni rodzaj farb akwarelowych to zestaw szkolny, o którym trudno mówić inaczej, niż właśnie w perspektywie lekcji plastyki. Ze względu na wyjątkowo suchą formę oraz niewielką ilość pigmentu dają one bardzo słaby efekt kolorystyczny, a także wymagają częstej zmiany wody i moczenia w niej pędzla. Są to farby akwarelowe przeznaczone głównie do zabawy i kompletnie nie nadają się do poważniejszych prób malarskich.

Od jakich kolorów farb akwarelowych warto zacząć?

Zakup gotowego zestawu farb akwarelowych to najłatwiejsza z opcji, ale czy najlepsza? W zależności od konkretnego producenta znajdują się w nim inne kolory, które niekoniecznie muszą wpisywać się w nasze upodobania i potrzeby, Dlatego chcąc samodzielnie stworzyć komplet farb dla plastyków, na początek warto wybrać kolory podstawowe i uzupełnić je nie więcej jako dwoma kolorami pochodnymi. Podstawowe farby akrylowe powinny zawierać w sobie czerwień, żółty oraz niebieski, każdy z nich w odcieniu zarówno ciepłym, jak i chłodnym, a także szarość oraz jeszcze jeden dodatkowy. Resztę niezbędnych na początku kolorów z łatwością można uzyskać, mieszając ze sobą powyższe barwy.