Wizyta w gabinecie dietetycznym- czego się spodziewać po pierwszej sesji?

Dietetyk jest specjalistą, który może nam pomóc w wielu naszych problemach żywieniowych, może również pomóc nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Zdarza się, że po pomoc dietetyka sięgamy w momencie, kiedy sytuacja jest już naprawdę trudna i stanowi to dla nas ostateczność. Może to być ciągle pogarszające się samopoczucie, wykrycie jakiejś choroby lub też otyłość. Tymczasem, porady dietetyka mogą po prostu pomóc nam zmienić swój styl życia na zdrowszy, co dobrze wpłynie na nasz organizm. Do dietetyka warto więc pójść w momencie, kiedy czujemy, że chcielibyśmy odżywiać się lepiej i w ten sposób o siebie zadbać, ale nie do końca wiemy, jak to zrobić. Żeby już na tej pierwszej wizycie móc uzyskać garść przydatnych informacji- dobrze jest odpowiednio się do niej przygotować. Co należy zrobić przed spotkaniem z dietetykiem?

Co warto przemyśleć jeszcze zanim odwiedzimy dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka to w dużej mierze wywiad, który musi przeprowadzić specjalista, aby nas poznać i aby móc potem zaproponować nam coś, co będzie dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Pierwsza wizyta to także różnego rodzaju badania, mierzenie i ważenie, a także określenie takich parametrów jak chociażby poziom tkanki tłuszczowej, ilość mięśni, a także inne dane, które są związane ze składem naszego ciała. Dlatego też przed wizytą u dietetyka:

 

  • Postarajmy się nie jeść ciężkich i wzdymających potraw tak, aby pomiar, jaki zostanie wykonany był jak najbardziej rzetelny. Najlepiej ubrać luźne rzeczy, w których będziemy się czuć komfortowo- dla niektórych ta pierwsza wizyta u dietetyka bywa stresująca.
  • Jeśli dysponujemy jakimiś bieżącymi wynikami badań, takimi jak morfologia krwi czy pomiar glukozy na czczo czy też oznaczenie poziomu cholesterolu- powinniśmy je zabrać ze sobą. Jeśli zgłaszamy się do dietetyka z przyczyn zdrowotnych- pomocne będą wszelkie badania odnoszące się do naszego bieżącego stanu zdrowia i posiadanego schorzenia.
  • Gabinet dietetyczny to miejsce, w którym należy być całkowicie szczerym odnośnie prowadzonego stylu życia. Słodycze? Słone przekąski? Podjadanie pomiędzy posiłkami? A może słodzone napoje w nadmiernej ilości? Trzeba to wszystko wziąć pod lupę, a być może samemu uświadomić sobie to, jak się odżywiamy. Nawet jeśli nasza obecna dieta nie jest idealna- należy rzetelnie opowiedzieć zarówno o tym, jak się odżywiamy, jaką mamy pracę i jaką aktywność podejmujemy w ciągu dnia. Określenie obecnego stylu życia pozwoli dietetykowi na lepszą ocenę naszej obecnej sytuacji.
  • Wizyta u dietetyka na pewno jest dla nas ważna z jakiegoś powodu- bardzo dobrym pomysłem jest zastanowienie się, czego po takiej wizycie oczekujemy. Czy chcielibyśmy otrzymać gotowy jadłospis, czy interesuje nas przejście na dietę eliminacyjną, a może chcemy, aby ten specjalista pomógł nam w realizacji ważnego celu- np. kiedy chcemy zrzucić 10 kg tłuszczu nie tracąc przy tym muskularnej postawy. Wiedząc, czego chcemy z pewnością będziemy bardziej zadowoleni z tego, jaką strategię działania ustali nam dietetyk, gdyż będzie ona lepiej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.